Monthly Archives: October 2013

Singles Champions
 
 
 
1913 Marsh Hodge Vancouver, BC Canada 1246 series
(6 games)
1914 C. Hennan Vancouver, BC Canada 667 series
1915 F. Townsend Spokane, WA 667 series
1916 G.W. Moffett Seattle, WA 673 series
1917 Robert Franklin Portland, OR 666 series
1918 Roy Jennings Spokane, WA 661 series
1919 C. Herman Vancouver, BC Canada 650 series
1919 J. Park Vancouver, BC Canada 650 series
1920 H.G. Huntoon Seattle, WA 680 series
1921 James Heffron Portland, OR 680 series
1922 E.H. Vaden Seattle, WA 646 series
1922 Chas. Goodwin Hood River, OR 646 series
1923 Cal Heir Auburn, WA 636 series
1924 G.W. Griffin Seattle, WA 613 series
1925 George Crisp Shelton, WA 672 series
1926 Jos. Mundro Butte, MT 648 series
1927 P. Henderstrom Seattle, WA 686 series
1928 G.E. Votaw Portland, OR 695 series
1929 D. McPhee, Seattle, WA E. Bergman, Seattle, WA 662 series
(Roll-off won by McPhee)
1930 William Slate Tacoma, WA 671 series
1931 M. Berry, Tacoma, WA S.Stiles, Portland, OR 646 series
(Roll-off won by Berry)
1932 F. Converse Seattle, WA 681 series
1933 F. Converse Seattle, WA 735 series
1934 C. Heimbigner Walla Walla, WA 671 series
1935 P. Logan Everett, WA 675 series
1936 C.J. Eldon Portland, OR 692 series
1937 J.W. Weimer Portland, OR 717 series
1938 Ted Tadich Tacoma, WA 717 series
1939 E. Bennetson San Francisco, CA 702 series
1940 Barney Kalm Bremerton, WA 693 series
1941 Stanley Knapp Oakland, CA 715 series
1942 Len Willers Seattle, WA 715 series
1943 No Tournament
1944 No Tournament
1945 No Tournament
1946 Mark Fredson Shelton, WA 686 series
1947 Norman Weitkamp Seattle, WA 695 series
1948 Ted Wakefield Tacoma, WA 686 series
1949 Dee Fauver Tacoma, WA 692 series
1950 Bill Phipp Salem, OR 644 series
1951 Bin Soames Seattle, WA 649 series
1952 Primo Artoe Tacoma, WA 676 series
1953 Mel Dahlberg Spokane, WA 706 series
1954 No Tournament
1955 Toye Lindblad Albany, OR 683 series
1956 Gary Houghton Everett, WA 702 series
1957 Pete Schultz Tacoma, WA 673 series
1958 Charles Swanson Seattle, WA 693 series
1959 Skip Welshaar Missoula, MT 689 series
1960 Mel Batchelor Butte, MT 724 series
1961 Art Zerbach Spokane, WA 687 series
1962 Clair Killian Spokane, WA 715 series
1963 Bob McCammon Coeur d’ Alene, ID 711 series
1964 Dick Branowski Tacoma, WA 688 series
1965 Lon Davis Tacoma, WA 703 series
1966 Earl Anthony Tacoma, WA 724 series
1967 Lee Lien Seattle, WA 711 series
1967 Bill Parcel Longview, WA 711 series
1968 Terry Rea Seattle, WA 697 series
1969 Bart Bartholdt Pasco, WA 702 series
1970 Mick McMahon Portland, WA 737 series
1971 George LaValloy Moscow, ID 732 series
1972 George Crofton Yakima, WA 770 series
1973 Matt Surina Longview, WA 784 series
1973 Dave Hanna Heppner, OR 784 series
1974 Lonnie Sharkey Bremerton, WA 766 series
1975 Steve Moser Idaho Falls, ID 821 series
1976 Ray Wright Vancouver, WA 756 series
1977 Al Reed Albany, OR 764 series
1978 Gordon McAllister Bothell, WA 801 series
1979 Don Anderson Boise, ID 879 series
1980 John Arnold Tacoma, WA 829 series
1981 Tom Locke Vancouver, BC Canada 797 series
1982 Roger McCain Newberg, OR 835 series
1983 Frank Dressier Portland, OR 820 series
1984 P. Hawkins Seattle, WA 805 series
1985 S. Stevens Yakima, WA 767 series
1986 Scott Hutt Selah, WA 784 series
1987 Lou Crowell Portland, OR 769 series
1988 John Wehren Boise, ID 771 series
1989 Paul Bartlett Clarkton, ID 791 series
(Major)
1989 Ben Danner Newberg, OR 724 series
(Regular)
1990 Rick Lloyd Nanaimo, BC Canada 827 series
1991 Julius Lardizabal Vancouver, BC Canada 869 series
1992 Randy Lieber Ketchikan, AK 866 series
1993 Jeramee Coates Twin Falls, ID 874 series
1994 Richard Adrian 785 series
1995 Chuck Raymond Tacoma, WA 826 series
1996 Gerold Cecil Emmitt, ID 798 series
1997 Tom Caldwell Libby, MT 792 series
1998 Don Norrell Tacoma, WA 817 series
1999 Jerod McNeal Missoula, MT 778 series
2000 Boyan Ostronic Portland, OR 874 series
2001 Mike Mitchell Pasco, WA 813 series
2002 Ron Sinoir Tacoma, WA 803 series
2003 Dave Hammerlund Mountain Home, ID 842 series
2004 Ed Campbell Greenleaf, ID 829 series
2005 Wendel Robinson Pasco, WA 806 series
2006 Joe Finotti Belfair, WA 802 series
2007 Michael Rohr Vancouver, WA 701 series
2007 Michael Rohr Vancouver, WA 836 series
2008 Scott Brixley Wenatchee, WA 692 series
2008 Bruce Raincock Penticton, BC Canada 758 series
2009 Mike Handelin Kent, WA 858 series
2009 Mike Handelin Kent, WA 858 series
2010 Ryan Besaw Eugene, OR 766 series
2010 Ryan Besaw Eugene, OR 823 series
2011 Gene Bauer 778 series
2011 Joe McGill Sr. Vancouver, WA 844 series
2012 Nathan Ellis Vancouver, WA 819 series
2013 Joseph McGill Sr Vancouver, WA 824 series
2014

Doubles Champions
 
 
 
1913 Garner – Gilroy Spokane, WA 2463 series
(6 games)
1914 Leap – Christian Portland, OR 1213 series
1915 Park – Campbell Vancouver, BC Canada 1252 series
1916 Vaden – Conover Seattle, WA 1204 series
1917 Wells – Klatt Portland, OR 1218 series
1918 Bell – Davell Spokane, WA 1280 series
1919 House – Crisp Portland, OR 1233 series
1920 Greaves – Berggren Aberdeen, WA 1263 series
1921 Patterson – Mundro Butte, MT 1200 series
1922 Smith – Sorenson Spokane, WA 1266 series
1923 Leftwich – Bingstin Tacoma, WA 1144 series
1924 Sheets – Earl Spokane, WA 1165 series
1925 Hingley – Reeves Wenatchee, WA 1201 series
1926 Gourlay – Jones Vancouver, BC Canada 1256 series
1927 Boggess – Stewart Seattle, WA 1241 series
1928 Raymond – Woods Portland, OR 1308 series
1929 Bech – Bakke Seattle, WA 1274 series
1930 Handset – Thomsen Seattle, WA 1242 series
1931 Linder – Woodman Portland, OR 1214 series
1932 Stewart – Wertz Seattle, WA 1246 series
1933 Bolt – Sturock Vancouver, BC Canada 1319 series
1934 Tadich – Vitalich Tacoma, WA 1294 series
1935 Favaroa – Tommy San Francisco, CA 1290 series
1936 Koetz – Montalto San Francisco, CA 1249 series
1937 Bennetson – Mayer San Francisco, CA 1315 series
1938 Kosmos – Vitalich Tacoma, WA 1316 series
1939 W. Tuss – A. Tuss Black Eagle, MT 1332 series
1940 J. Whetstone – G. Danielson Oakland, CA 1265 series
1941 N. Mohs – E. Goetschmann San Francisco, CA 1249 series
1942 N. Mohs – E. Goetschmann San Francisco, CA 1259
1943 No Tournament
1944 No Tournament
1945 No Tournament
1946 G. Sikol – F. McGee San Francisco, CA 1276 series
1947 Carl Deetken – Louis Vitalich Seattle, WA 1290 series
1948 Ted Wakefield – Red Wakefield Tacoma, WA 1258 series
1949 Red Critzier – Dick Jacobs Tacoma, WA 1261 series
1950 Willie West – Noel Babsby 1228 series
1951 Joe Peden – Urban Schmidt Tacoma, WA 1256 series
1952 Sam Piazza – Ed LaFranchise Portland, OR 1324 series
1953 Stan Gifford – Jack Soelberg Portland, OR 1287 series
1954 No Tournament
1955 Josie Razore – Joe Jarutto Seattle, WA 1263 series
1956 Bob Larnor – John Guenther Seattle, WA 1247 series
1957 Frisco Burnett – Gordon Bittner Tacoma, WA 1199 series
1958 Joe Dvorak – Denny Musulin Richland, WA 1355 series
1959 Al Gaines – Ernie Miller Seattle, WA 1313 series
1960 Tommy Thompson – Dave Cox Ellensburg, WA 1288 series
1961 Len Sadoski – Gil Dell Seattle, WA 1265 series
1962 Earl Bush – Max Hillsberry Seattle, WA 1278 series
1963 Carl Deetken – Doc Maczen Seattle, WA 1270 series
1964 Cal Lust – Jerry Gregory Yakima, WA 1296 series
1965 Jim Melin – Denny Krick Tacoma, WA 1283 series
1966 Al Nelson – Bob Fasso Seattle, WA 1357 series
1967 Bob Kemper – John Allenby Vancouver, BC Canada 1337 series
1968 Terry Rea – Ivan Lawrence Seattle, WA 1299 series
1969 Robert Wain – Jack Peebles Vancouver, BC Canada 1359 series
1970 George Kalk – Ken Lanford Powell River, BC Canada 1369 series
1971 George Richardson – Forks, WA Vern Kline – Billings, MT 1376 series
1972 Bill Price – George Crofton Yakima, WA 1370 series
1972 Mike Wilcox – Rod Gednalske Coeur d’ Alene, ID 1370 series
1973 Roy Taylor – Joe Rivas Seattle, WA 1404 series
1974 Lowell Conover – John Stankus Aberdeen, WA 1384 series
1975 Ray Dibiasi – Scott Catterson 1417 series
1976 Oz Zimmerman – Lee Zimmerman Coeur d’ Alene, ID 1467 series
1977 Norm Olsen – Lee Ingraham Seattle, WA 1420 series
1978 F. Taylor – T. Taylor Seattle, WA 1425 series
1979 Glen Field – Pete Wageman Powell River, BC Canada 1545 series
1980 Paul Yamagiwa – Tak Muraoka Spokane, WA 1508 series
1981 Doug Bull – Kirk Wenzel Victoria, BC Canada 1536 series
1982 John Lince – Martin Viers 1528 series
1983 Marv Maker – Don Ficke Tigard, OR 1485 series
1984 T. Wilson – R. Schuster Tacoma, WA 1477 series
1985 G. Doherty – D. Barnett Heppner, OR 1404 series
1986 Jenny Gehlen – Bob Rosier Post Falls, ID 1461 series
1987 Kelly Ashe – Chris Thatcher Port Orchard, WA 1407 series
1988 Dave Jordan – DeWayne Bradly East Wenatchee, WA 1345 series
Regular
1988 Bill Cunningham – Robert Veckham Tacoma, WA 1448 series
1989 Sam Christ – Darrin Kresecker LaGrande, OR 1516 series
Major
1990 Dave hart – Robert Bryan Coeur d’ Alene, ID 1572 series
1991 Donald Vchulak – Donald Jeter Seattle, WA 1608 series
1992 Ed Mason – Wes Leong Surrey, BC Canada 1615 series
1993 David Hood – Mark Brown Longview, WA 1493 series
1994 E. Takunaga – B. Takunaga 1581 series
1995 Bob Bittner – F. Gordon Bittner Tacoma, WA 1569 series
1996 Ronald Aslett -Les Laymam Meridian, ID 1510 series
1997 Bob Bittner – Gordon Bittner McCleary, WA 1515 series
1998 Frank Rossi – Doug Lee Hermiston, OR 1565 series
1999 Bob Hack – Jake Bltzke Gig Harbor, WA 1498 series
2000 Kevin Lardizabal – Edward Tan Vancouver, BC Canada 1549 series
2001 Donald Bessy – Jeff Lea Medford, OR 1625 series
2002 Stephen Velez – Laurie Velez Coeur d’ Alene, ID 1513 series
2002 Ron Sinoir – Chet Richwine Tacoma, WA 1513 series
2003 Mike Von Walker – Bill Beckman Gooding, ID 1565 series
2004 Jory Goshner – Misty Ranshaw Kelso, WA 1510 series
2005 James Miller – Paul Hurtado Star, ID 1553 series
2006 Jon Erickson Sr. – Mike Hagan Auburn, WA 1578 series
2007 Barry Zinter – Chad Doherty Ione, OR 1513 series
2008 Steve Byers – T. McMurrin The Dalles, OR 1408 series
2009 Tom Mayer – Art Anderson Kent, WA 1548 series
2010 Adam Korth – Anthony Korth Eugene, OR 1462
2011 Jodey Rees – Olson Seattle, WA 1547 series
2012 Tyler Granberg – Joe Ulrich Burien, WA 1452 series
2013 Harold Tellock – Robert Wallace Battle Ground, WA 1539 series
2014

Team Champions
 
 
 
1913 St. Regis Hotel Vancouver, BC Canada 5725 series
6 Games
1914 J.E. Kelly’s Portland, OR 2792 series
1915 Lacrosse Club Vancouver, BC Canada 2828 series
1916 Pope Sibley Seattle, WA 2816 series
1917 Crescents Spokane, WA 2790 series
1918 Portland Portland, OR 2868 series
1919 M.L. Kline Portland, OR 2894 series
1920 Fogelquist Spokane, WA 2802 series
1921 Davenport Spokane, WA 2819 series
1921 E.N. Brooks Seattle, WA 2819 series
1922 Orphans Spokane, WA 2905 series
1923 E.N. Brooks Seattle, WA 2708 series
1924 Vancouver Brass Works Vancouver, BC Canada 2794 series
1925 Apple Blossoms Wenatchee, WA 2782 series
1926 Druxman Cigars Seattle, WA 3034 series
1927 Texaco Oils Spokane, WA 3023 series
1928 Duncan’s Garage Tacoma, WA 2983 series
1929 Jones & Dyckman Tacoma, WA 2918 series
1930 Rains Metalic Packing Co. Spokane, WA 2876 series
1931 Mineralites San Francisco, CA 2943 series
1932 Carstens Packing Co. Tacoma, WA 2858 series
1933 Aircrafts Portland, OR 2932 series
1934 Granger Fuel Co. Seattle, WA 2959 series
1935 Portland Alley’s No. 1 Portland, OR 2840 series
1936 Globe Brewery San Francisco, CA 2835 series
1937 Pacific Match Co. Tacoma, WA 2998 series
1938 Pioneer Beer Aberdeen, WA 2945 series
1939 Blair Collins Co. Roundup, MT 3003 series
1940 Reliance Trailers Oakland, CA 2879 series
1941 East Side Beer Los Angeles, CA 2962 series
1942 Associated Oil Co. Shelton, WA 2870 series
1943 No Tournament
1944 No Tournament
1945 No Tournament
1946 Ideal Recreation Seattle, WA 2887 series
1947 300 Magazines San Francisco, CA 3008 series
1948 Frank’s Tavern Redmond, WA 2923 series
1949 B.P.O.E Tacoma, WA 2974 series
1950 Sports Center Bowl San Francisco, CA 2780 series
1951 Mary’s Joe’s Albany, OR
1952 Timber Structures Portland, OR 2923 series
1953 Cooks U-Drive Seattle, WA 3010 series
1954 No Tournament
(ABC in Seattle)
1955 Heidelberg Beer Tacoma, WA 2882 series
1956 Rainier Beer Seattle, WA 2994 series
1957 The Windmill Billings, MT 2883 series
1958 Ritter Roof Structure Seattle, WA 3085 series
1959 The Dog House Seattle, WA 2908 series
1960 Home Trailers Sales Seattle, WA 3113 series
1961 Alcazar Hotel Vancouver, BC Canada 2822 series
1962 Brew 66 Bremerton, WA 3027 series
1963 Brew 66 Bremerton, WA 3028 series
1964 Wood Realty Tacoma, WA 3051 series
1965 Rose City Bowl Portland, OR 3255 series
1966 Roy’s Glass Service Seattle, WA 3059 series
1967 Vista Bowl White Rock, BC Canada 3043 series
1968 Sunshine Dairy Portland, OR 3162 series
1969 Spokane Bowling Association No. 2 Spokane, WA 3156 series
1970 Triangle Bowl Longview, WA 3117 series
1971 Nauditts Market Ritzville, WA 3109 series
66-2/3% of 200
1972 Nob Hill Lanes Yakima, WA 3300 series
75% of 210
1973 Washington Water Power Co. Spokane, WA 3165 series
1974 Northland Industries Boise, ID 3397 series
1975 Boye’s Janitorial Newberg, OR 3299 series
1976 Mercer Island Bowl #1 Mercer Island, WA 3377 series
1977 Starlite Lanes Dallas, OR 3303 series
1978 Midnight Tonight Vancouver, BC Canada 3405 series
1979 Daco Drywall Boise, ID 3478 series
90% of 210
1980 Skateland Olympia, WA 3432 series
1981 Mendos Restaurant Burnaby, BC Canada 3370 series
1982 Greater Seattle Bowling Association Seattle, WA 3572 series
1983 Newberg Bowl #3 3594 series
1984 Canuck’s Burnaby, BC Canada 3594 series
1985 Lincer’s Ellensburg, WA 3386 series
1986 Jenkins Plumbing Clarkston, WA 3403 series
1987 Merrill’s Bunch Port Orchard, WA 3370 series
1988 Westy’s Garden Lanes Boise, ID 3282 series
1989 Schmitz Construction Spokane, WA 3490 series
Major
1989 Mixed “C” Richmond, BC Canada 2985 series
Regular
1990 Barkadahan #1 Vancouver, BC Canada 3777 series
1991 D & R Alpine Bowl Morton, WA 3723 series
1992 The Zippers Portland, OR 3827 series
1993 Five “P” Principle Vancouver, BC Canada 3456 series
1994 Eliminators 3452 series
1995 Strike Zone Bremerton, WA 3661 series
1996 Lake Bowl McCall, ID 3519 series
1997 Top Guns Oak Harbor, WA 3675 series
1998 Young Guns Vancouver, WA 3585 series
1999 Westside Lanes #3 Missoula, MT 3468 series
2000 Lind Construction Bremerton, WA 3595 series
2001 Bowl Bums Tri-Cities, WA 3660 series
2002 Magic Lanes #1 Seattle, WA 3542 series
2003 Lake Bowl #1 McCall, ID 3585 series
2004 Leon and Friends 2801 series
2004 PBA #1 Portland, OR 3521 series
2005 Silver Ali 2643 series
2005 H.I.F.S. 3443 series
2006 Par Awards Poulsbo, WA 3602 series
2007 Tates Vancouver, WA 3475 series
2008 Heppner Hilbillies Ione, OR 3669 series
2009 Family + Two Auburn, WA 3672 series
2010 J.E. Other Bunch Auburn, WA 3534 series
2011 Highlanders Burien, WA 3586 series
2012 Artisan Tile Belfair,WA 3654 series
2013 Hiline Lanes #4 Burien, WA 3515 series
2014

All Events Champions
 
 
1913 Marsh Hodge 3688 series
18 Games
1914 J.T Peacock 1800 series
1915 C.J. Gruse 1852 series
1916 C.C. DeHaven 1838 series
1917 Chas. Bell 1852 series
1918 Chas. Bell 1841 series
1919 C. Hennan 1840 series
1920 H.G. Huntoon 1862 series
1921 Jas Heffron 1806 series
1922 Charles Goodwill 1850 series
1923 F. Mudro 1751 series
1924 F. Mudro 1743 series
1925 F. Hubbard 1801 series
1926 Harry Jones 1913 series
1927 George Qualey 1909 series
1928 Louis Vitalich 1909 series
1929 E. Bergman 1832 series
1930 E.W. Capen 1812 series
1931 J. Blue 1868 series
1932 F. Converse 1868 series
1933 F. Converse 1925 series
1934 John Bascu 1966 series
1935 Deb Day 1848 series
1936 C.J. Eldon 1929 series
1937 Ted Tadich 1919 series
1938 Bert Bloor 2010 series
1939 Walt Tuss 1988 series
1940 M. Karolac 1858 series
1941 E. Goetschmann 1876 series
1942 Len Willers 1873 series
1943 No Tournament
1944 No Tournament
1945 No Tournament
1946 Ted Tadich 1851 series
1947 Louis Vitalich 1881 series
1948 Ted Wakefield 1975 series
1949 Hal Berg 1846 series
1950 Al Tuss 1881 series
1951 Max Gardens 1887 series
1952 Tom Wallace 1879 series
1953 Mike Merrill 1894 series
1954 No Tournament
1955 Joe Parutto 1960 series
1956 Bin Urquhart 1875 series
1957 Fred Mattson 1851 series
1958 Joe Jacques 2014 series
1959 Nick Carter 1900 series
1960 Harry Finberg 1940 series
1961 Joe Wegher 1889 series
1962 Ev Olson 1931 series
1963 Al Nelson 1974 series
1964 John Guenther 1898 series
1965 Don Sobota 1941 series
1966 Earl Anthony 2038 series
1967 Don White 1954 series
1968 Terry Rea 2008 series
1969 Mitch Ominski 1919 series
1970 Alf Beck 2093 series
1971 Paul Morton 1971 series
1972 George Crofton 2121 series
1973 Ron Peterson 2110 series
1974 Hank Martin 2117 series
1975 Dick Hoering 2171 series
1976 Larry Murray 2137 series
1977 Frank Goeders 2089 series
1978 Bruce Bissel 2153 series
1979 Don Anderson 2460 series
1980 Dan Johnson 2212 series
1981 Don Twyman 2185 series
1982 Jim Hummell 2264 series
1983 Earl Martin 2305 series
1984 R. Sprauge 2128 series
1985 S. Stevens 2077 series
1986 Gordon Williamson 2137 series
1987 Jim Quaife 2222 series
1988 Tracy Harr 2092 series
1989 George Vice 2231 series
Major
1990 Jerry Bill 2304 series
1990 Jeff Brittan 2085 series
Scratch
1991 mark Guilaran 2438 series
1992 Tim Wittman 2438 series
1993 Jeramee Coates 2203 series
1994 Jodey Rees 2056 series
1995 Spike Goerisch 2323 series
1996 Paul Davis 2220 series
1997 John Milam 2323 series
1998 Jeff Dillar 2428 series
1999 Ron Lloyd 2164 series
2000 Nathan Krawitz 2333 series
2001 Darren Hughes 2389 series
2002 Ron Sinoir 2271 series
2003 Jason Parris 2327 series
2004 Jack Sanders 2263 series
2005 Scott Campbell 2318 series
2006 Ken Utt 2042 series
2006 Mike Ragan 2361 series
2007 Gerry Tate 2002 series
2007 Michael Rohr 2277 series
2008 Jeff Miller 1873 series
2008 Ed Friesen 2190 series
2009 Art Anderson 2134 series
2009 Art Anderson 2296 series
2010 Ryan Besaw 2183 series
2010 Ryan Besaw 2360 series
2011 Brian Lacey 2119 series
2011 Jon Erickson Jr. 2392 series
2012 Barbara Frank 2281 series
2013 Joseph McGill Sr. 2277 series
2014